Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Míňajte menej ako zarobíte a začnite hneď

Začnite aj s málom
Nikdy, naozaj nikdy si nemyslite, že zarábate príliš málo, aby ste investovali. Ste mladí, šikovní, flexibilní. Ak budete chcieť, tak nájdete spôsob. Začnite aspoň s pár eurami mesačne, a postupne to zvyšujte. Nič na svete nevznikne samé od seba. Ani váš majetok. Ak všetok svoj príjem miniete, nemá sa čo zhodnocovať a rásť. Takto si nevybudujete nikdy nič. Je pravda, že sporenie 5 eur za mesiac vás z dlhodobého hľadiska nezachráni. Ako vraví klasik – ak budete pravidelne sporiť aspoň máličko, na konci roka budete veľmi prekvapení, ako máličko ste si nasporili. No umožní vám to vybudovať si zvyk pravidelného odkladania časti príjmu. A postupne to budete zvyšovať. O to v tomto bode primárne ide.

majetek.jpg

Vstúpte do 2. Piliera
Má 3 veľké výhody – je to automatický odvod, takže nikdy nepodľahnete pokušeniu tieto peniaze minúť na nejaký iný účel. Peniaze idú na váš súkromný účet, kde sa automaticky investujú. A v neposlednom rade DSS-ky si účtujú relatívne nízke poplatky. Treba si však vybrať dobrý fond – akciový indexový, kopírujúci globálny akciový index. Zvážte tiež vstup do 3. piliera. DDS majú veľmi vysoké poplatky, ale ak máte zamestnávateľa, ktorý vám prispieva v rozumnej miere, môže to negatívny dopad vysokých poplatkov vyrovnať.

kalkulace.jpg

Sporenie je dôležité, ale samé o sebe vás nezachráni
Jediná cesta k vybudovaniu bohatstva je maximalizovať rozdiel medzi vašimi príjmami a výdavkami. Málokomu sa však podarí zbohatnúť masívnym sporením z nízkeho príjmu. Všetci bohatí ľudia zbohatli vďaka vysokým príjmom, z ktorých primeranú časť sporili (napr. táto štúdia o amerických milionároch uvádza 20%). Dobrá správa je, že ak dostávate mzdu, na dôchodok si automaticky sporíte 18%. No k týmto peniazom sa dostanete až po šesťdesiatke. Takže k tomu treba ešte čosi pridať. Aspoň ďalších 10%, ideálne 20%. Zabudnite však na to, že sa vám to podarí tým, že si kúpite lacnejšiu cibuľu alebo sa budete sprchovať maximálne 1 krát za týždeň. Najprv sa treba sa sústrediť na optimalizovanie najväčších položiek vo vašom rozpočte, obyčajne to je bývanie (či už prenájom alebo hypotéka) a doprava. Dobrou pomôckou na základné posúdenie vášho rozpočtu je pravidlo 50/30/20 – teda 50% čistého príjmu miniete na nevyhnutné výdavky (bývanie, doprava, strava), 20% si odkladáte, 30% miniete na všetko ostatné.
 
Nerobte to, čo milujete
V posledných rokoch sa roztrhlo vrece s radami typu – ak chcete žiť šťastný život, robte iba to, čo milujete. No skutočne len málokto sa slušne uživí tým, že robí to, čo miluje. Welcome to the real world. Ja napríklad milujem muziku a hru na gitaru. Ale ak by som sa tým chcel živiť, môj život by bol asi veľmi smutný. Nebojte sa toho, že nebudete spokojní – ak budete skutočne dobrí v tom, čo robíte, nielenže dostanete zaplatené, ale budú vás mať radi za to, že pre nich robíte to, čo robíte. A to je skvelý pocit. Nie je ani nutné, aby ste skončili na vysokej manažérskej funkcii.