Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Ako zvládnuť teenagera?

Niektorí teenageri skúšajú trpezlivosť dospelých. Nie je to jednoduché, keď sa musíte zvládať problematického teenagera, či už sú to vaše deti, študenti, športovci, členovia skupiny a podobne. Ako sa postaviť tvárou v tvár náročnému dospievajúcemu? Nižšie vám ponúkame zopár kľúčov na úspešné zvládnutie teenagerov, návod ako efektívne s nimi komunikovať a zaobchádzať. Nie všetky tipy uvedené nižšie sa môžu vzťahovať na vašu konkrétnu situáciu. Jednoducho využite to, čo funguje, a zvyšok nechajte tak.

teenager

 
1.Nenechajte sa rozhodiť


Jednou z najbežnejších charakteristík teenagerov je to, že radi na vás tlačia a nútia vás reagovať negatívne. Robia to rôznymi spôsobmi, vrátane uťahovania si z vás, neposlušnosti, nepočúvania, porušovania pravidiel, provokácie…Čím viac reagujete a hneváte sa, tým viac si teenager myslí, že má nad vami moc.

Prvým pravidlom je zostať v pohode. Čím menej reagujete na provokácie, tým viac môžete využiť zdravý úsudok a situáciu zvládnuť. Keď ste rozrušení, skôr ako poviete alebo urobíte niečo, čo môže situáciu zhoršiť, zhlboka sa nadýchnite a počítajte do desať. Ak ste stále rozrušení doprajte si čas a keď sa upokojíte, vráťte sa k riešeniu problému.

dívka

 
2.Nastavte jasné hranice


Keďže väčšina teenagerov chce získať väčšiu nezávislosť, budú skúšať vašu trpezlivosť a hranice . V takýchto situáciách je veľmi dôležité stanoviť jasné hranice, aby sa zachoval funkčný a konštruktívny vzťah. Hranice musia byť jasne a konkrétne formulované.

Najefektívnejšie hranice (môžu sa tiež nazývať základné pravidlá, pravidlá domu, pravidlá tímu alebo kódexy správania) sú tie, ktoré sú spravodlivé, rozumné a môžu sa uplatňovať dôsledne.

Prvou a najdôležitejšou hranicou v takmer každej situácii je to, že budete rešpektovaní. To znamená, že ak sa teenager správa voči vám úctivo, potom mu tiež prejavíte istý rešpekt a „udelíte privilégiá“.

Ako zvládnuť teenagera?
3.7 (74.44%)18